Ak ste našli roj včiel, tieto 3 veci môžete spraviť

Prečo sa včely vôbec roja?

Je to ich prirodzený pud, spôsob rozmnožovania. Je to jednoduché pochopiť, ale najprv sa musíte začať na včely dívať nie ako na jednotlivcov – ale ako na jeden veľký organizmus, na celú včeliu rodinu ako na jedného živočícha. A tento ,,živočích“ sa rozmnožuje podobne ako baktérie – delením. Časť včiel proste odíde a pokúsi sa založiť si novú kolóniu inde. Nie vždy je z toho ale človek nadšený.


Stará kráľovná (včelármi označovaná ako matka) spolu s časťou včiel opustí kolóniu, ktorú prenecháva svojej mladej nasledovníčke. Ak je včelstvo prisilné, môže sa čoskoro vyrojiť aj táto mladá kráľovná a ponechá kolóniu svojej sestre. Stará kráľovná sa s rojom dočasne usadí neďaleko kolónie, mladá ale odlieta do diaľav, kde vytvoria povestne známy strapec včiel. Obvykle sa usadia na strome, ale môže to byť aj plot, zábradlie balkóna a podobne.


Následne je vyslaných približne 300 prieskumníčok, ktoré hľadajú vhodnú dutinu pre založenie novej kolónie. Ak nájdu dutinu, seriózne ju premerajú, vypočítajú jej objem, zvážia ďalšie výhody a vrátia sa k roju, kde svoje zistenie oznámia. Čo nasleduje, to pripomína parlament – hádky a presviedčanie, ktorá objavila lepšie miesto. Tá, ktorá presvedčí najväčší počet, vyhráva a vedie ostatné do „zasľúbenej zeme“.Vedeli ste, že …

 • Roj sa správa podobne ako kŕdeľ vtákov či húf rýb? Jedna včela reaguje na druhú a behom okamihu vedia zmeniť smer letu.

 • Prieskumníčky tvoria z robotníc len asi 10% a tvoria takpovediac elitu? Liahnu sa pri teplote o 2 stupne vyššej ako ich sestry a vďaka tomu sú bystrejšie a šikovnejšie. Veď ani všetci ľudia nemajú vysokú školu!

 • Matka sa nechce rojiť? Včely ju doslova vyhadzujú z úľa! Bežne im niekoľkokrát ujde od vchodu späť dovnútra. Hoci je to kráľovná, často sú to práve včely, ktoré rozkazujú jej, majú to jednoducho podelené, ale tyrania to rozhodne nie je.

 • Po pristaní obsadia vchod a následne dutinu. Na vchode časť včiel funguje ako signalizačný maják, vystrčia zadočky hore a mávajú krídlami. Čo to robia? Uvoľňujú feromón z vôňovej (Nassonovovej) žľazy, ktorý slúži na orientáciu ostatným včelám. Včely majú totižto vynikajúci čuch.


Už po pár hodinách od usadenia rozbehnú stavbu včelieho diela, ktoré najprv slúži na uloženie glycidových zásob (medu), takpovediac ich paliva. Potom postavia dielo aj pre plod a matka začne klásť. Pokiaľ je to mladá matka, musí najprv prebehnúť svadobný let. Toto je už usadené včelstvo a neoznačuje sa to ako roj. Častokrát sa im aj hovorí ,,divoké včely“.

Divoké včely sú predsa v lese, nie? Kdeže! V skutočnosti všetky včely sú divoké, včela je jediné hospodárske zviera, ktoré sa nepodarilo domestifikovať. Včele nerozkážete, kadiaľ má lietať a ani ju nezavriete do ohrady.


Čo teda s nechcenými návštevníkmi?

Možnosti sú iba dve. Buď Vám ich je ľúto a necháte ich žiť alebo ich zahubíte. Existuje zákon, ktorý nariaďuje všetky roje (aj už osadené) neznámeho pôvodu zahubiť. Aký je to neznámy pôvod? Nik nevie, komu patria (teda patrili) a nik sa k nim nehlási. Prečo práve zhubiť? Pretože ich zdravotný stav je neznámy, môžu prenášať vážne včelie choroby.

Pozor! Ak sa k nim hlási včelár a môžu byť jeho (má včelstvá, ,,úle“ do cca 5 km), ste POVINNÝ mu bezplatne sprístupniť, dovoliť odchyt roja. Ak nie, môže zavolať políciu. Je to podobné, ako keby sa mu zatúlala koza či ovca.


Možnosť 1: Chcem ich nechať nažive

Teraz sú tiež dve možnosti. Prvou je zavolať včelára. Toto by ste mali vždy urobiť ako prvé. Nájsť, kontaktovať včelára v blízkom okolí (cca do 5 km), nakoľko tie včely môžu patriť jemu. Ak nie, nájsť včelára, ktorý by bol ochotný si ich vziať. V Česku sú aktuálne všetci zaregistrovaní včelári zobrazení na špeciálnej mape.


// Poznámka administrátora: Ako nájsť včelára na ochyt včiel? Zadajte do google napr. kľúčové slová “lokalita kde ste” + “včelár odchyt včiel” //


Pokiaľ je to roj, odchyt bude jednoduchší, ak sú už usadené, je to horšie, závisí to od dostupností dutiny. Je potrebné dutinu otvoriť a vybrať plásty aj s včelami. Ak sa podarí preniesť matku a plod, včely pôjdu za tým. Ak dutina prístupná nie je, existuje tu ešte šanca. Prikladaním plástov (ideálne s plodom či trochou zásob) vylákať včely a možno i matku von a takto ich postupne odchytať. S týmto sa ale bude hrať len pravý zanietenec.


Druhá možnosť, ako ich zachrániť, je ponechať ich na mieste. Ak je to roj, možno odletí niekam, kde nebude obťažovať. Ak sú usadené, budete mať nových susedov. Pokiaľ neobťažujú, neútočia, nie je to problém. Treba prekonať strach a deťom je potrebné vysvetliť, aby nebehali pred vchodom do kolónie + osvojiť si pár rád.

V minulosti bývali včely agresívnejšie, no ľudia ich chovali na priečeliach domov, pod balkónmi na dvore a podobne. A to rad radom, dom za domom. V zahraničí (,,na Západe“) sa tento trend vracia, len my sme akosi stále neprístupní týmto možnostiam.


Vedeli ste, že … ani polovica rojov neprežije? Nepodarí sa im usadiť.

Ak ich nechcete chovať Vy, môžete im zaobstarať úľ a presťahovať ich. Mnohí začali tak, že ponechali túto ,,návštevu“, pozorovali ich a časom ich to chytilo natoľko, že začali včeláriť.


Vedeli ste, že … ani polovica usadených rojov neprežije 1 rok? Pôsobí tam viacero faktorov ako nedostatok zásob, padnutá či neoplodnená matka, choroby, nevhodné miesto a pod.


Včelstvá zasiahnuté chorobami bez pomoci včelára obvykle prežijú 3 – 4 roky, potom padnú/zomrú. Spôsobí to klieštik, vírusy a ďalšie faktory. Možno Vás ale prekvapia. Avšak ak sú v okolí včelári a dané včely sú choré, môžu byť na Vás veľmi nazlostení, preto je potrebné ich poprosiť o pomoc.


Ak chcete zistiť, či sú včely zdravé, je opäť potrebné vyhľadať skúseného včelára, ideálne AÚVL (asistent úradu veterinárneho lekára), pretože bez rozobratia diela – teda pohľadu na plásty či plod, to pôjde pomerne ťažko. Ak sa do kolónie nedá dostať, môže prísť požiadavka aj od včelárov zlikvidovať ich.


Ako to prebieha?

Vedeli ste, že … správny včelársky pojem pre uhynutie včiel je – padli/ zomreli. Nikdy nepovedzte, hlavne pred včelárom, že včely zdochly alebo niečo obdobné.


Možnosť 2: Ak je nutné ich zahubiť

Skúste zavolať včelára, ktorý sa o ne ,,postará“, čiže zahubí ich. Dokonca existujú včelári, ktorí sa špecializujú na odchyt včiel, v USA sú aj takí, čo nič iné ani nerobia.


Ak nie, riešením môžu byť hasiči. Výjazd hasičov v Rakúsku stojí cca 300 €. Ani tí, aspoň na Slovensku nemusia byť terno, nakoľko poniektorí likvidujú roje vodným delom. Po ich odchode sa niekedy zistí, že časť včiel ešte stále žije, len sa vzniesli medzitým do vzduchu. Obvykle na to majú ,,špeciálny vysávač“.


Ak nie včelár ani hasiči, ostane to už len na Vás. 
Postup:

 • Ak je to roj, najlepšie bude, ak ho dobre pokropíte vodou (rozprašovačom).

 • Následne pod neho podložíte debničku (vedro), vrece a prípadne aj nejakú plachtu na zem (ideálne do kruhu okolo).

 • Kropíte ďalej, časť včiel padá, ostatné za zhlukujú bližšie k sebe.

 • Vezmete napr. metličku a kúsok po kúsku včely ,,zhŕňate“ do nádoby pričom stále kropíte, dokiaľ ich tam nemáte skoro všetky.

 • Dosypete tie zo zeme a uzavriete nádobu. Mokré včely neuletia a tým pádom Vás ani nenapadnú (jedine, ak k Vám prilezú). Roje ani nebývajú príliš agresívne.

 • Č s nimi ďalej? Ak ich nik nechce …trhá mi to srdce… zahubiť. Ako? Najlepšie, ,,najhumánnejšie“ by boli sírne knôty, to je kúsok ,,kartónu“, ktorý po zapálení a tlení uvoľňuje jedovatý dym, kupujú sa vo včelárskych potrebách (majú ale iné určenie – proti víjačke). Ak by ste to zapálili a hodili dnu, včely by to uhasili, musíte to vložiť napr. do uzavretej plechovky s dierkami. Alebo do dna nádoby urobiť dierky a tú nádobu vložiť do inej, pričom medzi nimi bude medzera – čiže budete mať druhé dno – kde zapálite knôt. Áno, v samotnej uzavretej nádobe sa môžu aj udusiť pre nedostatok kyslíka, je to ale strašná smrť. ☹

Sršnie hniezda sa chytajú do vreca a hádžu do silného ohňa. Alebo sa na ne používa istý ,,smrtiaci prášok“, ktorý sa ,,fúkne“ na vchod, to si sršne roznesú dnu a zahynú. Majú to v obchodoch dispozícii.


Ak sú usadené a už majú svoju kolóniu, najlepšie by bolo sa k nim dostať a pochytať ich. Nejde to? Vysíriť, len pozor na požiar a potom vchod uzavrieť – betónom, maltou, pur penou. Nezatvárajte ich tam živé! Je to nepekná smrť + možno si spravia iný východ, a to tam, kde by ste to rozhodne nechceli. Napríklad osa sa vie prehrýzť do kabelážnej rúrky na povale a vyjsť v miestnosti na druhej strane domu (zažil som, a to sme o nich nevedeli dokiaľ nezačali vyliezať). Fungoval by možno aj jed na sršne.


Ochranné oblečenie? Musíte si chrániť rozhodne oči, ak ste alergik, tak by ste k nim ani nemali ísť. Pokiaľ je to roj a budete opatrný, postačí aj ,,obyčajná ochrana“, okuliare, klobúk proti moskytom, rukavice, dlhé rukávy. Ak sú usadené a budete ich aj vyberať, bez včelárskeho ochranného vybavenia sa nezaobídete, ak si teda neprajete žihadlá. Tie sú zdravé, tak ak ich znášate, nie je to problém (na vlastnú zodpovednosť, samozrejme).

Pozrite si rady, ako sa správať v blízkosti včiel.


Čo s mŕtvymi včelami a dielom? Spáliť, kolóniu ideálne vzduchotesne uzavrieť. Ak Vám roj sedel na nejakom konári, odrežte ho a spáľte. Ak na plote, umyte ho a nastriekajte niečím, čo výrazne zapácha. Mne napadá napr. postrek odpudzujúci psy. Prečo? Ostal tam feromón matky a možno priletí nový roj prilákaný daným feromónom. Alebo sa im proste to miesto páči.


Zhrňme si to, včiel sa nie je také jednoduché zbaviť, najmä, ak sú usadené. A je to pomerne nepekné likvidovať ich, zákon to ale podporuje či dokonca nariaďuje. Pokiaľ sú na mieste, kde sa k nim ani nedá dostať, je to ešte horšie. Ak sa v oblasti nachádza včelí mor, je prakticky nutné takéto včelstvo zlikvidovať. O tom by Vás informovali včelári alebo RVPS (regionálna a potravinová správa, úsek pre včelárov – veterinár pre včely).


Snažte sa ale urobiť vždy maximum preto, aby mohli ďalej žiť. Veď sú to predsa žltočierne zázraky.

Napíšte nám

(pošta)
Nezisková organizácia Apis

Karpatské nám. 10/A

83106 Bratislava

adam [zavináč] adoptujul.sk
+421 944 420 009

Rýchle linky

Často kladené otázky
 

©2019 Nezisková organizácia Apis

Obchodné podmienky

 • Black Facebook Icon
 • Black Instagram Icon
0