Ako začať včeláriť

„Chcem začať včeláriť, no ako na to?“


Jednoznačný univerzálny návod neexistuje, ale ak začnete pátrať, môžete nájsť niekoľko opakujúcich sa rád. NIžšie sú moje tipy pre ľudí, ktorí so včelárením nemajú žiadne skúsenosti.


1. Začnite sa zaujímať.

Prečítajte si zopár popularizačných článkov, pozrite si videá o včelárení, obzrite sa za včelárskymi stránkami (web, Facebook, skupiny na Facebooku). Povypytujte sa známych, či nepoznajú nejakých včelárov. Zúčastnite sa na nejakej včelárskej akcii, počnúc od veľkej  výstavy (napr. Nitra, Trenčín, Banská Bystrica) cez menšie lokálne akcie, ktoré často organizujú lokálne pobočky niektorého včelárskeho združenia alebo dokonca aj niektorí včelári z vlastnej iniciatívy alebo akákoľvek iná organizácia.


Na týchto akciách nebývajú len vysoko odborné prednášky pre skúsených včelárov, ale aj popularizačné pre laikov, prednášky o včelích produktoch, pre začínajúcich včelárov a pod. Možno nadviažete alebo získate kontakty, nájdete nové zdroje informácií, obzriete si včelárske vybavenie, ponúkané produkty a čo to sa vám vryje do pamäti. Natrafíte tam aj na predajcov, ktorí ak nemajú práve zákazníkov, bývajú ochotní sa porozprávať.  


Zdroj: adoptujul.sk

2. Nechoďte okolo horúcej kaše. Skočte rovno k včelám.

Máte niekde v okolí včelára? Požiadajte ho, aby vás niekedy zobral k včelám. Nemáte? Hľadajte. Ak si nebudete dať vedieť rady, požiadajte miestnu pobočku včelárskeho združenia (link). Každá cesta začína na konci jazyka, nehanbite sa a nenechajte sa odradiť, aj keby vás niekto odmietol.


Prvé dobrodružstvo u včiel vieš zažiť cez Adoptuj úľ, alebo kontaktuj priamo mňa.

Ide predovšetkým o to, aby ste sa dostali do kontaktu so živým včelstvom. Zažiť ten pocit, keď otvoríte úľ, keď ponoríte ruky medzi hmýriace sa včely, keď vám bzučia nielen pri ušiach. Obzriete si včelnicu, vybavenie, úle a ak máte pri sebe odborníka, všeličo sa dozviete. Budete pozorovať včely na letáči a začnete sa sami sebe čudovať, ako ste mohli bez včiel tak dlho vydržať.


Zdroj: adoptujul.sk

Ostane vám nielen zbierka nových pocitov a dojmov, ale aj informácií. Overíte si, či nemáte zo včiel strach, prípadne aj alergiu. Netreba sa báť, k bodnutiu nemusí dôjsť, hlavne pri dobrej ochrane. Ale možné je všetko, predovšetkým, ak by ste naozaj začali včeláriť, bodnutiam sa tak ľahko nevyhnete – raz za čas k tomu dôjde.

Po takom zážitku, si položíte otázku: ,,Naozaj chcem včeláriť?“ Ak odpoveď znie áno, posuniete sa ďalej.


3. Samovzdelávanie. Kúpte si včelársku literatúru.

Včelárenie nebolo nikdy tak zložité ako dnes. 20 – 30 rokov dozadu to bolo úplne o niečom inom.


Práve preto dnešný úspešný a perspektívny včelár potrebuje obrovské množstvo poznatkov, ktoré naši starí rodičia vôbec nepotrebovali. Hromada nových chorôb, neskutočne zhoršené podmienky a ďalšie veci..


Zdroj: adoptujul.sk

Začnite knihami.

Pozor, mnohé sú veľmi zastarané, neinovované. Časom sami uvidíte, ak už budete pokročilejší včelár. Nenechajte sa odradiť, mnohé sú napísané práve tak. Čoskoro na tomto webe pribudne aj zoznam odporúčanej literatúry.


Objednajte si časopisy.

Na Slovensku je to napríklad časopis Včelár, ktorý sa dá aktuálne objednať iba cez mieste organizácie SZV. Musíte nájsť kontakt na zástupcov miestnej pobočky a požiadať o odber alebo požiadať nejakého včelára, aby to urobil za vás. Oplatí sa hlavne pre začínajúceho včelára, nájdete tam približne 2 – 4 dobré články na jedno vydanie a získate informácie o aktuálnom dianí vo včelárskych kruhoch, hlavne na Slovensku.


Je možné si objednať aj české včelárske časopisy alebo ich kúpiť v špecializovaných novinových stánkoch. Tie sú drahšie, ale aj obšírnejšie.


Zdroj: adoptujul.sk

Internet.

Samovzdelávanie je nutnosť, aj keď mnohí majú k tomu odpor. Skôr, než pokročíte ďalej, mali by ste mať aspoň tušenie o niektorých veciach. Napríklad: aké kasty včiel poznáme, aké je štádium vývoja včely (učivo základnej školy), prečo lietajú na kvety a pod.


4. Uvedomte si, že včelárenie je veľmi drahý koníček.

Martin Nikodým sa v jednej relácii vyjadril, že začínajúci včelár so 4 úľmi potrebuje na začiatku zainvestovať približne 2000 €. Isto sa s ním zhodnem nielen ja. Je to len orientačná suma, ale aby ste si spravili obraz, postačí. Ak plánujete úľov viacej, tá suma astronomicky rastie.


Viac o finančných nákladoch v TOMTO článku.


Zdroj: adoptujul.sk

5. Prihláste sa na vzdelávanie, školenie, kurz

V Banskej Bystrici na strednej odbornej včelárskej škole môžete absolvovať kurz pre začínajúceho včelára. Vrelo ho odporúčam, len problém je v tom, že záujem je taký veľký, že sa naň asi tak skoro nedostanete.


Ak to vezmeme všeobecne, hláste sa už začiatkom školského roku a možno vás na BUDÚCI školský rok vezmú. Viac info k nemu TU . Aktuálne bežia aj kurzy po Slovensku v rámci včelárskych krúžkov pre dospelých.


Z krúžkov pre študentov je k dispozícií napríklad aj tento.

Aktuálne bežia aj ponuky školení a kurzov zo súkromnej sféry. Ponúk je niekoľko, isto veľká časť z nich je na vysokej úrovni, ale o jednom sú vo včelárskej komunite obrovské pochybnosti. Na včelárskych facebook stránkach vás ochotne včelári usmernia, stačí sa spýtať.


Zdroj: adoptujul.sk

6. Nájdite si svojho učiteľa/mentora

Vo svojich začiatkoch budete nutne potrebovať človeka, s ktorým sa môžete poradiť. Ten obrovský problém je, kde ho nájsť a akého.


Mnohí nemajú záujem. Či už nemajú čas, či sa im nechce, alebo proste odmietajú vychovávať konkurenciu. Smutné, ale také sú fakty.


Vy by ste potrebovali skúseného, šikovného a inovatívneho včelára. Nie amatéra, nie absolútne zastaraného, ale proste dobrého včelára. Kde ho nájsť?


Cez vzdelávanie, kurzy, školenia. Častokrát predajcovia včiel, úľov či vybavenia sú včelári a dobrí včelári. Sociálne siete, youtube, články, reportáže – tiež tam môžete natrafiť na včelárov, ktorí bývajú dobrí. Veľkovčelári  – ale tí na to zväčša nemajú čas. Opýtajte sa na miestnej pobočke včelárskeho združenia, kto je dobrý a kto by bol ochotný.


Autor: Tatiana Gernátová

Zadovážte si včely

,,To čo ich mám chytať po lúke do sieťky?“ Aj takúto úsmevnú reakciu som už počul.

Nie, kúpiť, ak vám ich teda niekto nedaruje.


7. Ak mám včely, musím sa niekde zaregistrovať?

Áno, je to povinnosť, v Centrálnom registri včelstiev (CRV). Do žiadneho včelárskeho spolku vstupovať nemusíte.  


Ak si kladiete otázku, či vstúpiť do spolku alebo nie, odpoveď znie áno. Ako začínajúci včelár vstúpte, potom sa rozhodnete, či aj ostanete.


,,Musím včely nahlásiť aj niekde inde?“ Nie, nikde. Ani na obecný úrad ani na mesto.

Obce a mestá môžu mať vo ,,všeobecnom záväznom nariadení“ (VZN) usmernenie, ktoré môže napríklad regulovať počet včelstiev v obci/meste a pod. Bolo by vhodné sa o tom vopred informovať.


Pokiaľ máte včely v oblasti, kde je intenzívne poľnohospodárstvo alebo ináč povedané – kde sa striekajú plodiny postrekmi, je vhodné nahlásiť to na obecný/mestský úrad a povinnosť nahlásiť to danému obhospodarovateľovi pôdy, čo je najčastejšie nejaké družstvo. Prečo? Ak striekajú, sú povinní vás na to vopred upozorniť a striekať mimo času, keď včely lietajú (čiže podvečer). Aj samotná obec by Vás na to mala upozorniť. Realita? Stačí sledovať médiá, bežne tam vidíte státisíce mŕtvych včiel práve kvôli postrekom. Ak ich na to neupozorníte, môžete po takejto katastrofe dostať VY ešte aj pokutu.


// Poznámka zakladateľa //: Nenašli ste odpoveď na otázku, ktorú ste mali, prípadne sa chcete poradiť? Spýtajte sa viac ako 6000 včelárov v skupine “Včelári” na Facebooku.Napíšte nám

(pošta)
Nezisková organizácia Apis

Karpatské nám. 10/A

83106 Bratislava

adam [zavináč] adoptujul.sk
+421 944 420 009

Rýchle linky

Často kladené otázky
 

©2019 Nezisková organizácia Apis

Obchodné podmienky

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon
0