Andrej Devera – včelár z Bratislavy [Rozhovor]

Odkiaľ si a kde včeláriš?


Som chalan z Bratislavy, do desiatich rokov klasické panelákové dieťa. Aktuálne mám dve stanoviská so včelami. Jedno je v oblasti dunajských luhov na okraji Bratislavy a tento rok pribudla včelnica “Stará hora” v krásnej prírode na úpätí Považského Inovca neďaleko Hlohovca (kde budú imiestnené adoptované úle).


Autor: Eileen Yaman

Aktuálne je Stará hora pomerne zanedbaná, no už som začal makať na jej obnove a verím, že jej onedlho vdýchnem nový život. V Bratislave mávam okrem kvetového medu aj agátový a lipový med. Na stanovisku “Stará hora” okrem kvetového medu môžem očakávať agátový, lipový a keď sú správne podmienky aj medovicový med z dubovej hory. [Výsledky laboratórnych testov medu TU]


Ako si sa dostal ku včeláreniu a kde si sa k tomuto remeslu priučil?


Od malého chlapca ma rodičia vodili do prírody na túry alebo cyklotúry a tam bol zrejme položený základný kameň lásky k prírode. Ku včelám som sa dostal takpovediac ako “slepé kura k zrnu”. Kvôli problémom s kolenami som musel prestať aktívne športovať a s tým sa vyskytla otázka čo s časom nakoľko neviem obsedieť nečinne na zadku.


Autor: Eileen Yaman

Začal som sa aktívnejšie venovať záhradkárčeniu, pestovaniu (moja srdcovka sú extrémne pálivé odrody chilli) a časom prišli holuby a zajace. Samozrejme keďže bývam v Bratislave, možnosti sú obmedzené aj keď sme v rodinnom dome susedia by asi väčšie množstvo zvierat neakceptovali. V tomto období ma kamarát podpichol či by som nechcel začať včeláriť a ja som ho zobral za slovo. Cca za dva mesiace stáli prvé dva úle na stanovisku, v momente keď boli včelstvá umiestnené na svojom mieste vystala otázka “Čo teraz s nimi?” Skúsenosti som nemal žiadne a rady som dostával od kamaráta prostredníctvom videochatu nad otvoreným úľom.


Nastalo obdobie štúdia, musím priznať, že odkedy včelárim som prečítal viac textu ako počas školskej dochádzky a s každou novou znalosťou zisťujem ako málo viem a mám stále väčší hlad po vedomostiach a tak vzdelávanie nikdy neprestáva. Samozrejmosťou sú návštevy prednášok rôznych skúsených včelárov, ale aj štúdium oborov súvisiacich so včelárením ako napr. nektárodajné a peľodajné rastliny(včelia pastva), krajinotvorba či ekológia krajiny.


Autor: Eileen Yaman

Čo ťa na včelárstve baví najviac?


Baví ma najmä práca priamo so včelami. Časom som si uvedomil, že ma napĺňa aj práca okolo včelárenia najmä majstrovanie, ktoré posúva moje zručnosti napr. výroba úlikov na odložence (mladé rodiny). No asi najviac pohladí včelárove srdce prvý jarný prelet, keď po dlhej zime vidí včely zdravé a v sile.


Čo je podľa teba na včelách najzaujímavejšie?


Neviem kde začať. Včely sú fascinujúce z každého pohľadu, aj keď mám už o včelách naštudováného veľa stále znova a znova sa dozvedám informácie, ktoré ma ohromujú. Mohol by som vymenovať množstvo faktov a zaujímavostí no pre mňa je tou najúžasnejšou energia, ktorú majú včely v sebe a odovzdávajú ju svojmu okoliu. Ak patríte k senzitívnym ľudom a cítite život a energiu prúdiacu napr. v lese v generačných velikánoch (staré mohutné stromy) tak Vás ohromí akú obrovskú životnú energiu vyžarujú tak malé tvory.


Autor: Eileen Yaman

Spomínaš si na nejakú vtipnú príhodu zo včelnice?


Začiatky boli všeobecne vtipné, keď som pri neočakávanej situácii vo včelstve stál zľahka vyvedený z miery nad otvoreným úľom, ale pre všeobecné pobavenie okolia najlepšie slúžili moje reakcie na uštipnutia v začiatkoch včelárenia. Takmer po každej návšteve včiel som dobre pobavil kolegov v práci, kamarátov aj rodinu. Prvú sezónu som totižto ešte nebol zvyknutý na včelí jed, moje telo malo pomerne výrazné reakcie a tak som vždy od včiel prišiel inak “zdeformovaný”.


Raz som mal ruku veľkosti boxerskej rukavice a nevedel som ju zavrieť v päsť, inokedy som zas musel ešte aj na šlapkách v robote povoliť remienok aby som do nich nasúkal nohu. Opuchy štandardne pretrvávali tri dni než začali ustupovať. Mal som teda vždy dostatok času aby som pobavil široké okolie. Hitparádu telesných deformácií však vyhrala skupina troch žihadiel do líca, po ktorých som vyzeral akoby mi vytrhali všetky zuby na pravej strane. Moje líce nadobudlo rozmery zhruba menšej nákupnej tašky a artikulovaná reč bola trošku obtiažnejšia. Dnes už naštastie po žihadle puchnem len veľmi vzácne ak ich obdržím viacero na rovnaké miesto, inak je reakcia menšia ako po uštipnutí komárom.


Autor: Eileen Yaman

Čo je podľa teba na včelárení najťažšie?


Aktuálne je asi najväčším problémom vo včelárstve udržať včelstvá zdravé a silné. Tlak na včely je enormný počínajúc od parazitov, vírusových, bakteriálnych a hubových ochorení až po chemizáciu prostredia, klimatické zmeny, stratu prirodzeného prostredia a rozmanitosti krajiny. Vo včelárstve nastal čas kedy sa nebudeme prioritne zameriavať na maximalizáciu výnosov ale na racionalizáciu chovu a vytváranie priaznivých podmienok pre život včiel. Podľa môjho osobného názoru pokiaľ chceme zachrániť nie len včely ale životné prostredie ako také musíme sa vrátiť ku krajinotvorbe ako ju poznali naši prastarý otcovia, kedy prioritou nebolo rýchle obohatenie ale budovanie pre budúce generácie.


Keby si stál pred 100 000 ľuďmi a mohol im povedať nejaký odkaz, alebo jednu vec o včelách, čo by to bolo?


Včely nie sú iba praobyčajným prostriedkom na získavanie medu. Pravda je taká, že všetci sme na žive vďaka včelám a ďalším hmyzím opeľovačom. Nakoľko opeľovače sú jedným zo základných stavebných prvkov drvivej väčšiny biotopov na našej planéte, priamo či nepriamo zabezpečujú že ja, Vy aj Vy a Vaše deti máme čo jesť, dýchať a piť a preto prosím každý urobme aspoň malý krôčik k ich zachovaniu.

Napíšte nám

(pošta)
Nezisková organizácia Apis

Karpatské nám. 10/A

83106 Bratislava

adam [zavináč] adoptujul.sk
+421 944 420 009

Rýchle linky

Často kladené otázky
 

©2019 Nezisková organizácia Apis

Obchodné podmienky

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon
0