Igor Štvarták – Včelár z východu

Som vyštudovaný poľnohospodár a som na to patrične hrdý. Moje štúdium som zameral na agroturistiku a samostatné podnikanie v poľnohospodárstve.


Vyrastal som v malom meste a už ako malý som bol obklopený zvieratami. Doma sme mali malé gazdovstvo, o ktoré som sa musel postarať od svojich 12 rokov, keď otec odišiel za prácou do zahraničia.


Autor: Tatiana Gernátová

Dnes je to všetko preč.

Pred štyrmi rokmi som sa rozhodol splniť si sen a chovať. Nebolo treba veľmi rozmýšľať. Mám vzťah k zvieratám aj rastlinám a spojením mi vyšla včela. Prvý rok som mal teoretický. Chodil som sa učiť k uznávanému včelárovi v mojom okolí. Nemal som otca a ani deda včelára. Nikto, čo viem, z našej rodiny nevčeláril. Ale ja som mal od mojej prvej návštevy včelnice pocit, že im rozumiem. Jasné, že som sa mal čo učiť a dodnes sa učím, ale poznáte ten pocit, keď si z niekým „sadnete“.


Autor: Tatiana Gernátová

Už od začiatku som pochopil, že včely sú všade okolo nás a my o nich vieme tak málo. Preto som sa rozhodol podeliť sa so svojimi včelami aj s ľuďmi, ktorí sa o nich chcú dozvedieť viac. Venovať sa deťom a vysvetliť im, ako sú včely pre človeka dôležité. Aké miesto zastupujú v ekosystéme. Pomocou včiel ich naučiť ochrane prírody.


Autor: Tatiana Gernátová

Moje ciele a vízia

Začal som robiť prednášky v škôlkach, ktoré o to prejavia záujem. Najprv to bola jedna v našom meste. Potom druhá, tretia. V okresnom aj krajskom meste. Aj takto ma vedia včely napĺňať. Do budúcna nás čaká malé rozšírenie. Rozhodli sme sa ako rodina, že sa chceme Včele z východu venovať naplno. Chceme kúpiť domček na dedine a tam sa venovať včeláreniu a práci so zvieratami, výrobe našich produktov a venovať sa ľuďom, ktorí k nám zavítajú.Chceme vybudovať včelársky chodník, aby sa návštevník cestou k nám už čo to dozvedel.

Začiatky sú ťažké a my nie sme výnimkou. Všetko si vyžaduje nemalé financie, ktoré zatiaľ ťaháme z vlastného. Od začiatku môjho včelárenia presne viem, čo chcem dosiahnuť. Zapojiť verejnosť do čo najviac aktivít. A čo sa kvality mojej práce týka, svedčí o tom aj kvalita medu. Posledné testy si môžete pozrieť TU.

Napíšte nám

(pošta)
Nezisková organizácia Apis

Karpatské nám. 10/A

83106 Bratislava

adam [zavináč] adoptujul.sk
+421 944 420 009

Rýchle linky

Často kladené otázky
 

©2019 Nezisková organizácia Apis

Obchodné podmienky

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon
0