Júlia a Roman – včelári z Liptova

Zahniezdili sme s našou rodinkou na Dolnom Liptove konkrétne v Liptovskej Lúžnej – dedine pod Salatínom a úpätím najzápadnejších vrchov Nízkych Tatier. Spája nás túžba žiť viac v súlade s prírodou a presvedčenie, že ďalej sa už nemôžeme vyhovárať na iných, nedostatok času i peňazí, keď túžime po zmene v našom živote. Preto sme sa rozhodli prísť aj s vlastným projektom včelieho dvora, do ktorého Vás pozývame.


Zdroj: Júlia Martinovičová

Júlia

Vyrastala som v Liptovských Revúcach – krásnej dedinke len na skok od Liptovskej Lúžnej, kde dnes bývame. Ako deti sme pásli kravy, dojili kozy, lozili po stromoch, stavali bunkre a pomáhali na senách. Náš dvor bol vždy plný domácich zvierat a tie divé sme naháňali po horách. Môj vzťah k prírode veľmi ovplyvnil prírodovedec Mirko Saniga, ktorý nám lásku k nej vštepoval pri potulkách okolitou prírodou a lásku k práci, ako aj k samotným včielkam vo mne prebudil môj starký Edko, s ktorým som sa odmalička o naše včely starala.


Zdroj: Júlia Martinovičová

Roman

Pochádzam z Trnavy, tiež sme lozili a stavali bunkre, no bolo to na rozostavanom socialistickom sídlisku. Napriek tomu, a možno práve preto, som si odmalička kreslil kravíny a dojárne, z hliny modeloval kone, čo ma neskôr priviedlo i na strednú a vysokú poľnohospodársku školu. To som ešte netušil, ako sa moja túžba chovať kone a kravy zmení aj na silný vzťah ku včelám a včelárstvu.


Zdroj: Júlia Martinovičová

Aj keď od čias, kedy sme spolu, sme vždy túžili po vlastnom malom gazdovstve, život sa s nami trošku pohrával a čím ďalej tým viac času sme trávili za monitorom počítača. Potom však nastal zlom a my sme sa najskôr začali venovať programom pre deti, keramike a potom opäť aj včielkam. Dnes, na pamiatku Julkinho starého otca, budujeme úplne novú včelnicu v Liptovských Revúcach v krásnej záhrade nad dedinou.


Zdroj: Júlia Martinovičová

Je to miesto, ktoré je ďaleko od intenzívneho poľnohospodárstva a pesticídmi ošetrovaných monokultúr. Medu máme možno trošku menej, ako v teplejších oblastiach, no o to vzácnejšie včelie produkty dokážu naše včielky pripraviť. Budeme radi, ak nám pri budovaní našej včelnice pomôžete, navštívite nás, radi Vám tu všetko poukazujeme a pribalíme i medík s príchuťou liptovských hôr.

Napíšte nám

(pošta)
Nezisková organizácia Apis

Karpatské nám. 10/A

83106 Bratislava

adam [zavináč] adoptujul.sk
+421 944 420 009

Rýchle linky

Často kladené otázky
 

©2019 Nezisková organizácia Apis

Obchodné podmienky

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon
0