Koľko naozaj stojí nový včelý úľ

Mnohí z Vás pri adopcií úľa isto rozmýšľate, koľko taký úľ môže stáť, keďže taká adopcia – vďaka ktorej vždy vznikne nový úľ – je v hodnote 169€. Možno Vás to prekvapí, ale suma za úľ sa reálne pohybuje (február 2018) okolo 185 € bez včiel a 275 € so včelami.


Autor: Tatiana Gernátová

,,To až toľko?“ Áno, a to je ten najlacnejší variant. ,,Ale ja som videl kdesi reklamu a tam bolo, že komplet úľ za 60 €.“ Verte mi, tiež by som si prial aby to tak bolo. Poďme ale pekne po poriadku.


Úľov dnes existuje vo svete nepreberné množstvo, a aj na Slovensku ich máme neúrekom. Líšia sa rámikovou mierou, veľkosťou, konštrukciou, materiálmi atď.


My aktuálne včelárime prevažne v úľoch typu ,,B“, čiže slovenské ,,B-ečko“. Je to najrozšírenejší a najčastejšie používaný úľ na Slovensku. Konkrétne máme uteplené úle, uteplené ani nie kvôli zimám, ale skôr kvôli silným letným horúčavám, ktoré nás posledné roky trápia. Zároveň ho je jednoduchšie skonštruovať (nemusíte mať až celkom profi náradie atď.). Bližšie o našom včelárení v inom článku. Poďme si teraz rozobrať cenu do podrobna.


Autor: Tatiana Gernátová

Úľ sa skladá z 3 hlavných častí – úľové dno, niekoľko nádstavkov a strieška.


Len samotné kvalitné dno stojí cca 20 € hore, s peľochytom cca 30 €. A dno potrebujete kvalitné, a to nielen z toho dôvodu, že odíde ako prvé.


celozasieťované dno = 20 €

2 veľké nádstavky = 2 * 16 €

malý nádstavok = 15 €

oplechovaná strieška = 10 €

Poviete si super, veď 77 € nie je až tak veľa. No ani zďaleka sme neskončili. Strieška je neuteplená, ani jeden z nádstavkov nemá očko + potrebujete ho zvonku natrieť 3x.


Autor: Tatiana Gernátová

Do úľa potrebujete 30 ks rámikov. Ako sa taký rámik skladá, si môžete pozrieť v článku čoskoro. Na samotný rámik potrebujete nielen rámikové prírezy, ale aj klince, zdierky, drôt a prípadne lepidlo. Do každého rámika ide medzistienka.


náter úľa = cca 7 €

rámikové prírezy = 0,5 € * 30

medzistienky = cca 22 €

očko = 1 €

A už sme pri 122 €. Stále sme neskončili.


materská mriežka = 3 €

podmetová podložka = 1,5 €

stropná fólia = 1,5 €

priedušná uteplivka = 2 x 35 €


Skočili sme na 137 €. Priedušná uteplivka môže byť aj zo starého zachovalého koberca, no nie každý má takú možnosť a nie každému sa to páči. Stropné fólie máme my osobne 2, jednu plnú a jednu s dierou pre jednoduché kŕmenie.


Koniec? Ani zďaleka. Ešte kŕmidlo cca za 10 €.


Autor: Tatiana Gernátová

Existuje viacero druhov, asi najlepšie je stropné, potom tu máme Jakubovské, kŕmenie cez 3,5 l fľaše atď. K 3,5 l fľašiam, ktoré zoženiee ,,hocikde“, ešte treba presakovacie viečka (16 otvorové, 80 a plné) + podložku = cca 3 €. My používame práve tieto fľaše, ale plánujeme prejsť na stropné kŕmidlá (cca 10 € ks), ktoré aj odporúčam. Neustále behať a narábať s tou kopou skla a to skladovanie nie je veru top. Nehovoriac o chýbajúcej možnosti dodať vodu v jari.


Nezapočítali sme uteplenie striešky, klince, zdierky, drôt a prípadne lepidlo k rámikovým prírezom. Najoptimálnejšie je použiť nerezový drôt a to tiež niečo stojí. Dajme tomu, že to vyjde 3 €, nech máme pekné číslo.


150 € za úľ. Už koniec, nie? Nie.


Z bežnej praxe zistíte, že potrebujete plemenáč. Čo to je? Maličký úlik, v ktorom sa odchováva nové včelstvo (nová včelia rodina). ,,Ja ju ale nechcem…“. Totižto veľmi na výber nie je. Odloženec sa robí v rámci protirojových opatrení pri tzv. pustení žilou, jednoducho, ak nechcete, aby sa vám vyrojili, potrebujete spraviť odloženca (odobrať prebytočné včely).


,,Čože, ďalší úlik?“ No áno, patrí to proste k tomu, či sa vám to páči alebo nie, potrebujete ho. Môžeme ho nahradiť normálnym úľom, ale tá cena je potom inde (dno, jeden nástavok + strieška). Počet odložencov sa robí približne v počte jednej ½ všetkých produkčných včelstiev až v počte všetkých produkčných včelstiev. Kebyže máte 10 produkčných včelstiev, tak urobíte 5 až 10 odložencov. Produkčné včelstvo je veľké dospelé včelstvo, z ktorého máme už v daný rok úžitok. Odložence potrebujete v praxi aj z ďalších dôvodov, napr. ak vypadne matka v produkčnom včelstve, či to včelstvo zoslabne – priložíte odloženca.


Autor: Tatiana Gernátová

Takže my si započítajme iba ½ z ceny plemenáča. Budeme predpokladať, že 1 plemenáč bude slúžiť pre 2 včelstvá (,,úle“). Potrebujeme schopný plemenáč, kde bude riešené aj kŕmenie = cca 35 €. Ale aj tam treba rámiky + medzistienky (cca 7 €).


Ďalšia vec, ktorú potrebujeme tiež v priemere 1 ks na 2 včelstvá je medzidno na preleták vo vlastnom úli ako protirojový zásah. Existuje možnosť skombinovať ho s výklzom (na medobranie), ktorý je ideálne mať na každé produkčné včelstvo (ak ho teda chceme používať, nie je to nutnosť). Cena samostatného medzidna je pri výrobe skoro totožná ako v kombinácii s výklzom. Ak ho hľadáte niekde u výrobcu, nájdete pravdepodobne tiež totožnú cenu.


Kam s tým úľom? V obývačke asi nebude, na holej zemi tiež nesmie ostať. Potrebujete stojan a ten sa vám nevykúzli ani úľ neostane levitovať vo vzduchu. Začať môžeme od kovových profi stojanov, cez ,,samovýrobu“ (viď. naše stojany)

Napíšte nám

(pošta)
Nezisková organizácia Apis

Karpatské nám. 10/A

83106 Bratislava

adam [zavináč] adoptujul.sk
+421 944 420 009

Rýchle linky

Často kladené otázky
 

©2019 Nezisková organizácia Apis

Obchodné podmienky

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon
0