Kotruszovci – včelári spod Zobora

Voláme sa Kotruszovci – Rudo, Anina, Filip a Peter a sme mladí včelári z Nitry, spod Zobora.


Ešte ako malý chlapec som zažil posledné roky včelárenia môjho dedka, niekoľko rodín mal aj v záhrade za domom v Nitre, prakticky v centre mesta. Pod Zoborom naša rodina v minulosti pestovala vinič, dorábala víno a našlo sa aj miesto pre 2-3 desiatky včelstiev.Potom sa na dlhšie obdobie včelárenie z našej rodiny vytratilo a časom všetko spustlo a zarástlo. Keď sme pred pár rokmi s manželkou riešili otázku bývania (byt v Petržalke pre nás nebol to pravé orechové), rozhodli sme sa práve pre toto miesto s pekným výhľadom na celú Nitru. Veľa zelene okolo a príroda „za chrbátom“.


Impulz pre aktívny začiatok včelárenia prišiel niekedy pred rokom, v období, keď stres v práci vrcholil a hľadal som niečo na odreagovanie od klávesnice.Manželka pochádza zo Starej Haliče, kde má včelárenie silnú tradíciu, v rodine majú stále niekoľko aktívnych včelárov. Vďaka veľkej ochote jedného z nich, p. Priekopu zo Žemberoviec, som si túto jar priviezol prvé 3 roje. Pocit, keď som prvýkrát otvoril úľ, sa dá len ťažko opísať. Neodolal som pokušeniu overiť si naučenú teóriu a z prinesených rodín som stihol spraviť ešte 2 oddelky. Takže do prvej zimy pôjdem s piatimi rodinami.


Vinohrady a záhrady pod Zoborom postupne zanikajú a zástavba sa čím ďalej, tým viac zahusťuje. Kedysi skoro vidiecke prostredie sa mení na mestské, no stále s dostatkom zelene a rozmanitej včelej paše počas celého roka. Pre včely by to paradoxne malo byť pozitívne, pretože to znamená menej postrekov a chémie na rastlinách, v porovnaní s poľnohospodársky intenzívnejšie využívaným vidiekom.Filip a Peťo sú ešte malí na bližší kontakt so včelami, no chcem ich k tomu postupne viesť, aby si aj cez včely budovali vzťah k prírode a k jej ochrane.


So včelárením len začínam, takže ma čakajú roky štúdia, získavania praktických skúseností a rozširovania počtu včelstiev. Dúfam, že svojou troškou prispejem k podpore životného prostredia, v ktorom žije nielen moja rodina.

Napíšte nám

(pošta)
Nezisková organizácia Apis

Karpatské nám. 10/A

83106 Bratislava

adam [zavináč] adoptujul.sk
+421 944 420 009

Rýchle linky

Často kladené otázky
 

©2019 Nezisková organizácia Apis

Obchodné podmienky

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon
0