Napíšte nám

(pošta)
Nezisková organizácia Apis

Karpatské nám. 10/A

83106 Bratislava

adam [zavináč] adoptujul.sk
+421 944 420 009

Rýchle linky

Často kladené otázky
 

©2019 Nezisková organizácia Apis

Obchodné podmienky

 • Black Facebook Icon
 • Black Instagram Icon

  Marián Prcín – včelár z juhu Slovenska

  Predstav sa nám a povedz, ako si sa dostal k včeláreniu

  Volám sa Marián a som včelár z juhu stredného Slovenska – Gemera, kraja známeho dlhoročnou poľnohospodárskou a ovocinárskou tradíciou.


  Odmala som radšej behal po prírode, než som sedel v lavici. Napriek tomu dnes pracujem v špeciálnej škole. Práca s postihnutými deťmi je psychicky náročná. No k prírode ma to ťahá stále rovnako a práca vonku je pre mňa skvelou relaxáciou po práci a zároveň i zmysluplným využitím voľného času. Z detstva vo mne pretrvala láska k prírode.


  Autor: Marián Prcín

  Dodnes sa venujem skautingu, záhradníčeniu či jaskyniarstvu a len pred niekoľkými rokmi som si splnil svoj veľký sen – začas som sa starať o včely. Včely sú mojou veľkou radosťou. Ráno, keď vstanem moja prvá cesta vedie do záhrady ku včielkam. Tento rituál opakujem niekoľkokrát denne. Teším sa z ich čulého bzučania. Rád ich pozorujem ako lietajú, ako pracujú, ako prilietavajú do úľov so žltými nožičkami od peľu. Večer patrí moja posledná cesta do záhrady včeličkám. Pri každej zmene počasia sledujem ako sa im darí, ako sa vyrovnávajú s nástrahami počasia, či sú v poriadku.


  Mojou dobrou stránkou je najmä to, že sa nebojím ťažkej roboty a som zručný aj v dielni. Väčšinu komponentov na úle a potreby na prácu so včelami si vyrábam vlastnoručne sám.


  Autor: Marián Prcín

  Odkiaľ čerpáš vedomosti o včelárení a ako sa v tom ďalej rozvíjaš

  Ako mladý včelár som v úzkom kontakte s ostatnými včelármi v regióne. Stretávame sa pravidelne na schôdzach miestneho Slovenského zväzu včelárov, v ktorom zastávam funkciu dôverníka.


  Zatiaľ mám len 14* úľov, no plány do budúcna o to väčšie. Svoje vedomosti o včelárstve a doteraz získané praktické skúsenosti chcem naďalej rozširovať a postupne sa vypracovať na špičkového včelára. Vďaka vhodným podmienkam na chov včiel chcem počet včelích rodín znásobiť.


  (*rozhovor bol robený v 2017.)

  Autor: Marián Prcín

  Aké sú tvoje plány do budúcna v rámci včelárstva

  Uvedomujem si, že rovnako ako včelám je potrebné venovať sa aj osvetovej práci s ľuďmi a viesť ich k pochopeniu významu a dôležitosti včiel pre ľudí i prírodu. Motivovať ľudí k podpore miestnych hospodárov aby kupovali kvalitné lokálne produkty. Včely mám zatiaľ v ovocnej záhrade pri dome, časom ich ale plánujem presunúť ku neďalekej hore patriacej našej rodine.


  Aký med máš obvykle od svojich včiel

  Náš les je zaujímavý tým, že v ňom rastú aj divé ovocné stromy a kry s bobuľovinami, čo je typické pre oblasti južného Slovenska. Momentálne mi včely znášajú peľ prevažne z kvetov a ovocných stromov, lietajú ale aj na lipy, drienky, ríbezle alebo maliny. Preto je ich med svetlý, zlatistej alebo jantárovej farby a lahodne sladký s ovocnou príchuťou

  0