Návod: ako vytvoriť osožnú záhradu pre seba a pre včely

Mnohí z vás sa možno zamýšľajú nad tým, ako by mohli pomôcť včelám v ich záhrade. Riešenie je jednoduché a je ich hneď niekoľko.


Autor: Tatina Gernátová

Kvetnatý trávnik:

Máte typicky uhladený „anglický“ trávnik bez burinky? To je presne to, čo malé včielky deprimuje, keď letia ponad a nevidia ani jednu kvitnúcu rastlinku, z ktorej by mohli zožať užitočný peľ.


Pokiaľ chcete včelám pomôcť, dovoľte trávniku rozvinúť sa do jeho prirodzenej krásy. Nemusí to byť vysoká lúka, akú nájdeme vo voľnej prírode, ale stačí, pokiaľ prestaneme používať pesticídy proti burine a chorobám, čo dokonca včely zabíja.


Dovoľme drobným kvitnúcim rastlinám, ako napr. ďatelina, sedmokráska, rebríček a skorocel, nech sa voľne šíria v trávniku. Trávnik môžeme kosiť a používať rovnako ako doteraz, funkčnosť sa nijak nezníži. Netreba mať ani zbytočné obavy z toho, že by vás včela uštipla, nakoľko sa to stáva veľmi zriedka a zo skúseností takéto trávniky bez problémov fungujú aj v rodinách s malými deťmi.


Kvetnatý trávnik vám vznikne aj prirodzenou cestou bez vášho pričinenia, no to môže trvať aj niekoľko rokov. Pokiaľ chcete proces vytvorenia kvetnatého trávnika urýchliť, môžete si kúpiť špeciálne osivo s lúčnymi kvetmi a na jar alebo na jeseň po prerezávaní trávnika, kedy vzniknú v pôde zárezy, vysiať toto osivo do celého trávnika.


Kvetinové a bylinkové záhony:

Kvetiny sú neodmysliteľnou súčasťou záhrad našich babičiek, no v súčasnom pseudotrende okrasných záhrad sa akosi vytratili. Postupne sa však dostávajú opäť do povedomia a začínajú sa v záhradách, a dokonca aj na verejnosti, intenzívne vysádzať. Štýlovo sa dajú prispôsobiť aj modernému minimalistickému architektonickému štýlu.


Pojmom „kvetiny“ máme na mysli: trvalky, letničky, liečivé bylinky, aromatické rastliny a cibuľoviny. Neváhajte si vysadiť do záhrady tieto rastliny. Ideálne, čím viac druhov a kombinácií, tým lepšie. Ľahko si ich viete namnožiť od susedky, aby dodali vašej záhrade život, dynamiku a úžitok pre včely a ostatné živočíchy.


Trvalky a bylinky kvitnú pomerne krátku dobu (len pár týždňov), preto je dobré zvoliť takú kombináciu rastlín, aby sa kvitnutie rozložilo počas celého roka a aby aj včely nezostali na sucho. Asi najznámejšie trvalky, vhodné pre včely, sú: levanduľa, šalvia, yzop, materina dúška, tymian, ľaliovka, pivonka…


Letničky sú typické tým, že kvitnú priebežne celé leto, takže pri nich nemusíte mať starosti, že by včielky nemali čo zbierať. Pekné a nenáročné letničky sú napr.: nechtík lekársky, černuška damascénska, krasuľka…


Nižšie uvádzame konkrétny príklad osadenia záhona, špeciálne užitočného pre včely, s konkrétnymi druhmi a počtami rastlín, aký si môžete vysadiť vo svojej záhrade. Tvar a mierne aj kombináciu rastlín si môžete prispôsobiť podľa vlastného cítenia, podstatné je dodržať zloženie a počet rastlín:
Kvitnúce stromy a kríky:

Pri výbere stromov a kríkov nemusíte mať nijaké starosti so správnym výberom, nakoľko veľmi veľa bežne používaných rastlín je užitočných pre včely. Často sa tieto druhy rastlín využívajú aj v tradičnom okrasnom záhradníctve, takže to nie sú žiadne divoké „opachy“, rastúce na zanedbaných pozemkoch, ako by sme si mohli myslieť. Najznámejšie druhy stromov sú takmer všetky ovocné druhy a z ostatných sú to napr.: vŕba, agát, lipa, brest, javor, breza, borovica a jedľa.


Z kríkov to sú napr.: lieska, mahónia, egreš, trnka, ríbezľa čierna, kalina, malina, vinič, pavinič, brečtan, minikiwi, budleja, bradavec, muchovník a figovník.


Ideálne je rozložiť kvitnutie počas celého roka. Tzn., na jar ako prvé kvitnú vŕby, počas jari väčšina vyššie uvedených krov, počas leta najmä budleja a na jeseň napr. bradavec. Pri opelení včelami dosiahnete niekoľkonásobne vyššie úrody z ovocných drevín, ako by ich opeľoval iný opeľovač, alebo žiadny.


Autor: Tatiana Gernátová

Živý plot:

Pokiaľ zvažujete oddeliť pohľad od suseda a máte dostatočný priestor na záhrade, je namieste zvážiť živý plot z užitočných drevín pre včely. Pri výsadbe sa riadime trochu odlišným princípom ako pri klasickej výsadbe jednotlivých kríkov. Cieľom je hustá výsadba v dvojrade, aby sa rýchlo dosiahla hustota a nepriehľadnosť plota. Nemusíte sa obávať toho, že kríky sú príliš nahusto, oni si poradia, prirodzene sa časom spoja alebo zredukujú a svojou hustotou vytvoria úkryty pre vtáky a iné užitočné živočíchy. Príklad výsadby živého plota uvádzame nižšie v grafickom vyobrazení:Jazierko:

Áno, aj včely sú smädné rovnako ako my ľudia a iné živočíchy v prírode. Až by ste sa divili, koľko včiel sa vám bude vznášať nad jazierkom počas horúcich letných dní. Je to, akoby ste pozorovali živý dokumentárny seriál.


Jazierko síce patrí medzi nákladnejší prvok na financie, čas a energiu, nemusí byť však veľké. Niekedy postačí kaďa s vodou. Pre odvážnejších je možnosť vytvoriť si fóliové jazierko o dĺžke aspoň 3 m a šírke aspoň 2 m s rôznymi hĺbkovými zónami, aby sa dalo osadiť rôznymi druhmi rastlín. Čím viac rastlín v jazierku, tým menej práce s údržbou. Nemusíte dokonca používať žiadne čerpadlá a filtre, len ponechať jazierko svojmu vývoju a vyčistiť ho raz za pár rokov, keď to bude naozaj nevyhnutné.


Vodné rastliny ako napr. kosatce, záružlie a vrbica sú tiež veľmi užitočné pre včely.


Ak chcete spraviť niečo pre včely, neváhajte využiť jednu z inšpirácií v tomto článku. Samozrejme, že okrem včiel podporíte celkový život vo vašej záhrade. Záhrada sa stane žiarivo kvitnúca, pekne voňajúca, príjemne útulná a najmä liečivá na dušu aj telo.


Článok bol vypracovaný v spolupráci so záhradným architektom Ing. Romanom Šabíkom. Ak by Vás zaujímali bližšie informácie o realizácií záhrad, viete sa s Romanom skontaktovať priamo tu.

Napíšte nám

(pošta)
Nezisková organizácia Apis

Karpatské nám. 10/A

83106 Bratislava

adam [zavináč] adoptujul.sk
+421 944 420 009

Rýchle linky

Často kladené otázky
 

©2019 Nezisková organizácia Apis

Obchodné podmienky

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon
0