Peter Jánošík – včelár z Liptovskej Osady

Som absolvent inžinierskeho štúdia Technológie potravín Nitrianskej univerzity a rozhodnutie pre toto štúdium nebolo náhodné - už od malička som mal veľmi blízko k poľnohospodárstvu, a to najmä k včeláreniu. Vyrastal som v rodine poľnohospodárov, čo vo mne vytvorilo silný vzťah k zvieratám a prírode celkovo. Mamkin otec bol včelárom a pre tento koníček nadchol aj svojho zaťa – môjho otca. On zas túto vášeň preniesol aj na mňa, a nie je šanca sa jej vzdať.Už od malička som ako dieťa pomáhal pri dymení včiel s dymákom (aby boli kľudné) ale aj pri najkrajšej činnosti včelárskeho remesla – vytáčaní medu. Najskôr sme spoločne včelárili len pre potreby našej rodiny, ale keďže na okolí nebolo veľa včelárov a dopyt po mede rástol postupne sme naše včely rozširovali a dnes mám približne 40 rodín. Môj cieľ je mať 150 rodín a to na niekoľkých stanovištiach v Liptovskej Lúžnej a v Liptovskej Osade.


Kde včelárim

V kotline medzi Nízkymi Tatrami a Veľkou Fatrou, ležia dedinky Liptovská Lúžna a Liptovská Osada, kde mám zatiaľ dva stanovištia pre moje včely a farmu ktorú budujem. Ak raz navštívite tieto krásne miesta, určite sem budete chodiť zas a znova.

Môj cieľ

Mojím cieľom je návrat k prírode pôvodným hodnotám – rodine a harmónii. Myslím si že pokiaľ človek dokáže žiť pokojne a zdravo, nemusí sa naháňať za ziskom ale dokáže nájsť šťastie v maličkostiach – ako je každá voňavá bylinka, chutná paradajka dopestovaná vo vlastnej záhradke či lyžica zdravého medu na vianočnej oblátke.


Keď však chceme od prírody niečo brať musíme jej aj niečo dať – včely sú tým darom pre prírodu a to naozaj nenahraditeľným a vzácnym – najmä v dnešných časoch.

Napíšte nám

(pošta)
Nezisková organizácia Apis

Karpatské nám. 10/A

83106 Bratislava

adam [zavináč] adoptujul.sk
+421 944 420 009

Rýchle linky

Často kladené otázky
 

©2019 Nezisková organizácia Apis

Obchodné podmienky

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon
0