Tomáš Rybár – včelár zo Spiša

Kedysi sa včelárstvo dedilo z pokolenia na pokolenie, kedy si svoje skúsenosti odovzdávali otec synovi a ten svojim deťom. Môj začiatok včelárenia sa však začal trochu inak.


Na začiatku som chodil pomáhať staršiemu pánovi pri vytáčaní medu a vtedy ma nadchlo jeho láskyplné rozprávanie o včelách , ich živote a práce včelára,“


Zdroj: Vedomostné ostrovy

Mojou najväčšou túžbou bolo vidieť včeliu kráľovnú, keďže tento sen sa mi vtedy nesplnil, utkvela vo mne predstava aby som začal včeláriť a dozvedel sa viac. Keďže som v tom čase ešte študoval na strednej škole, začal som sa venovať literatúre zaoberajúcej sa chovom včiel.


Po ukončení štúdia na SOS pod Bánošom v odbore včelár a absolvovaní kurzov som si zaobstaral prvé úle a začal včeláriť. Začiatky boli veľmi ťažké. Preto mi v mojich začiatkoch veľmi pomáhal a do dnes stále pomáha kolega včelár ktorý mi venoval veľa vedomosti a skúsenosti .


Zdroj: Facebook.com/adoptujul

Aj vďaka takýmto ľuďom s dobrým srdcom sa môže naďalej zachovávať tradícia včelárenia. Medzi tým som spoznal moju priateľku a dnes už plánujeme spoločnú včeliu farmu. Dnes máme už 35 rodín a plánujeme tento počet navyšovať.


Najviac ma motivuje a baví objavovanie nepoznaného. Ako sa hovorí „človek sa učí celý život“, tak aj v tomto obore je toho ešte veľa neprebádaného, nepoznaného a nevyskúšaného, čo treba objaviť a to je pre mňa asi to najzaujímavejšie . Fascinuje ma život včiel, ich sociálna súdržnosť a naviazanosť na seba, starostlivosť o kráľovnú ako aj pracovitosť včelích robotníc.


Zdroj: Facebook.com/adoptujul

Včelárenie je koníček, ktorý nás napĺňa a rád by sme sa tým v budúcnosti aj živil na profesionálnej úrovni. Spolu s rodinkou sa budeme snažiť vybudovať aj včeliu farmu. Momentálne sa snažíme venovať sa deťom a vysvetliť im, ako sú včely pre náš život dôležité. Oslovujeme školy robíme prednášky zo života včiel. Tento rok sa prvý krát zapojíme aj do projektu medové raňajky pre deti v materských škôlkach.


Naša včelnica sa nachádza na Strednom Spiši, v Hornádskej kotline v nadmorskej výške 450m.n.m. V okolí včelnice nemáme žiadne polia. Z jari včely lietajú na ovocné stromy ktoré sú v blízkosti, ďalej naše včely využívajú hlavne znášku z líp a lesné medovicové znášky zo smrekových a jedľových lesov.


Zdroj: Facebook.com/adoptujul

Napíšte nám

(pošta)
Nezisková organizácia Apis

Karpatské nám. 10/A

83106 Bratislava

adam [zavináč] adoptujul.sk
+421 944 420 009

Rýchle linky

Často kladené otázky
 

©2019 Nezisková organizácia Apis

Obchodné podmienky

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon
0