Ubytujte hmyz na svojej záhrade. Podporíte prírodu aj svoju úrodu

Ročne zmizne 2,5 percenta z celkového objemu hmyzu a ak bude ubúdať doterajším tempom, tak za sto rokov pravdepodobne zmizne úplne*.

Markantné ubúdanie hmyzu v prvom rade spôsobuje intenzívne poľnohospodárstvo, najmä používanie pesticídov, ale prispieva aj urbanizácia a klimatické zmeny.
Autor: Eileen Yaman

Jedným z najväčších problémov je nedostatok potravy, ktorý je zapríčinený zmenou v spôsobe obhospodárovania krajiny za posledné desaťročia. Poľnohospodárstvo s čoraz väčšími plochami monokultúrnych porastov a intenzívne obhospodarovanie lesných porastov vytvára z krajiny zelenú púšť, kde hmyz môže často trpieť nedostatkom potravy aj niekoľko týždňov.

Zväčša si hmyz spájame skôr s nepríjemnými zážitkami v podobe húfov komárov či otravnými muchami.

Ubúda okolo 40% hmyzích druhov a tretina je ohrozená.

Nie všetok hmyz je však otravný, naopak tvorí neoddeliteľnú súčasť prírody, keďže zabezpečuje opeľovanie rastlín a taktiež reguluje počty drobných škodcov. V neposlednom rade je významnou súčasťou, prakticky základným kameňom potravinového reťazca, na ktorého opačnom konci sme práve my, ľudia.

Ako vieme pomôcť

Dnes väčšinu záhrad tvorí prevažne anglický trávnik striekaný, hnojený niekoľkokrát ročne a pravidelne kosený v kombinácií s nepôvodnými tujami. Je to elegantné, no z pohľadu biodiverzity sa jedná o “zelenú púšť”.


Autor: Barbara Sůrová

Stačí ak prestaneme používať selektívne herbicídy a necháme v našom trávniku vyrásť sedmokrásky, púpavu a podsejeme ďatelinu plazivú. Takýto trávnik je omnoho odolnejší a kvitne takmer celý rok.


Podrobnejšie informácie o tom, ako vytvoriť záhradu, ktorá priláka opeľovačov a bude bohatá na úrodu po celý rok nájdete v článku TU.


Vybudujte hmyzí hotel

Hmyzí hotel je čoraz viac populárny domček pre hmyz, ktorý je tvorený rôznym materiálom ako drevo, mach, trstina, bambus, slama či šišky. Použiť môžeme aj tehly, pórovité tvárnice a staré škridle. Mnoho užitočných druhov hmyzu práve tu nachádza vhodný úkryt. Ak si jednotlivé materiály rozdelíme do samostatných kategórii, môžeme si z hmyzieho hotela vytvoriť vkusný dizajnový doplnok do záhrady.

Noví obyvatelia vašej záhrady Vám zabezpečia vyššiu úrodu a pomôžu regulovať drobných škodcov, ako napríklad vošky.
Autor: Barbara Sůrová

Včely na to nestačia

Sú to výkonné opeľovače, no ako každý živý tvor, majú svoje obmedzenia. Ak na jar prevláda studené počasie včely nie sú schopné opeliť kvitnúce ovocné stromy pretože pri teplote pod 12 stupňov krehnú a následne hynú a tak v úľoch čakajú na vhodnejšie podmienky.


Tu nastupujú divé včely a čmeliaky, ktoré nám zachraňujú úrodu, nakoľko mnohé druhy znášajú o niekoľko stupňov nižšiu teplotu ako včela medonosná a dokonca opeľujú aj za dažďa. Mnohé kvety nie je včela medonosná schopná vôbec opeliť, pretože so svojím krátkym jazýčkom (majú jazyk, ciciak je výsadou motýľov) sa nedostanú k nektáru, a preto im nevenujú pozornosť.

Na Slovensku sa vyskytuje približne 650 druhov divých včiel, 3500 druhov motýľov a nespočet ďalších druhov užitočného hmyzu.
Autor: Barbara Sůrová

Ako na to?

Keďže sa z hmyzích hotelov stal celosvetový trend je možné ich bežne kúpiť v rôznych záhradných centrách a v oddeleniach záhrady.


Viete si ho však pripraviť aj sami. Návodov nájdete na internete niekoľko, vo všeobecnosti platí, že vytvoríme drevenú konštrukciu a naplníme ju vhodným materiálom (spomenuté vyššie) poskytujúcim dostatok úkrytov pre hmyz.

Autor: Barbara Sůrová
Vhodné je nakoniec prekryť steny hustejším pletivom, aby ste hmyz ochránili pred vtákmi.

Najčastejšími obyvateľmi hotelov sú zlatoočky, osičky, lienky sedembodkové, ucholaky a samozrejme samotárske včely a čmeliaky. Väčšina vám pomôže zbaviť sa vošiek, lariev a ďalších škodcov šetrne a ekologicky. Zo samotárskych včiel stojí za spomenutie Murárka obyčajná, ktorá si svoj názov vyslúžila tým, že po umiestnení lariev a uložení potravy pre ich vývin chodbičku uzavrie “zamuruje” zmesou hliny a slín. V prípade potreby si vie “vymurovať” celú hniezdnu komôrku. Pri troche šťastia vás môže poctiť svojou prítomnosťou Drevár fialový - najväčšia európska včela.


Autor: Andrej Devera

Napíšte nám

(pošta)
Nezisková organizácia Apis

Karpatské nám. 10/A

83106 Bratislava

adam [zavináč] adoptujul.sk
+421 944 420 009

Rýchle linky

Často kladené otázky
 

©2019 Nezisková organizácia Apis

Obchodné podmienky

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon
0