Včelári Raczembergerovci

Láska k prírode a k zdravšiemu životu nás priviedla k rozhodnutiu opustiť mesto a presťahovať sa do manželovej rodnej dediny, kde sme si kúpili domček. Drnava sa nachádza pri Národnom parku Slovenský kras v horskom pásme Slovenský kras.


Samozrejme hneď sme sa pustili do oživenia celej záhrady. Ovocné stromčeky, jahody, maliny, ríbezle, egreše, černice, bylinky, zelenina. Žiaľ želaný efekt sa nedostavil, trvalo nám takmer tri roky kým sme si uvedomili, že včelu sme nestretli v našej záhrade ani omylom.

Po tomto zásadnom zistení sme zimu využili na oživenie si vedomostí a poznatkov zo včelárenia, najmä manžel ako chlapec aktívne pomáhal starému otcovi so včelárením, takže úplne neznáma to pre nás nebola. Hneď ako to bolo možné sme priviezli prvé dva úle aj so včelími rodinkami.


Dostali sme obrovský dar, a to primárne nie ako sladučký med ale aj ako nádhernú voňajúcu úrodu. V lete to bolo v podobe krásnych sladkých bobuľovitých ovocí a na jeseň zase červenými jabĺčkami obsypanými stromami. Po takýchto pozitívnych skúsenostiach je náš cieľ jasný, rozširovať tak osožné včelstvo aj kvôli prírode.Po roku včelárenia sme sa rozrástli do počtov úľov a získali sme obrovskú rodinnú vášeň, kde nosným členom je manžel a my baby sme hlavné pomocníčky. Máme to obrovské šťastie, že naše úle sú na súčasnú dobu postavené v čistom prostredí, kde sa cielená agrárna a dokonca ani priemyselná činnosť nevyvíja. Včely sa nedostanú k monokultúram a tým pádom nemáme jednodruhový med, no na druhej strane vieme, že naše včelstvá žijú v zdravšom prostredí bez možnosti stretu s chemicky ošetrovanými plodinami.


Budeme veľmi vďační za podporu našich úľov a veľmi radi vás privítame aj na návšteve, aby ste sa mohli potešiť nielen našim medom ale aj krásnym a pokojným prostredím, ktoré aj vďaka vám bude nie len vidieť a cítiť ale aj príjemne bzučať.

Napíšte nám

(pošta)
Nezisková organizácia Apis

Karpatské nám. 10/A

83106 Bratislava

adam [zavináč] adoptujul.sk
+421 944 420 009

Rýchle linky

Často kladené otázky
 

©2019 Nezisková organizácia Apis

Obchodné podmienky

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon
0